Enatiopus melanogenys (Kum Kelebeği)

Cevapla
Kullanıcı avatarı
moments
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 5033
Kayıt: 14 Ağu 2008, 19:14
Konum: Almanya
İletişim:

Enatiopus melanogenys (Kum Kelebeği)

Mesaj gönderen moments » 14 Oca 2009, 20:58

Resim
Resim

Enatiopus melanogenys (Kum Kelebeği)

Erkek birçok dişi ile bir gün içerisinde yumurtlayabilir ve dişinin bir yumurtlamada bir çok erkek tarafından yumurtalari döllenebilir.Kavrama boyutu 20-70 kücük yumurta her yumurtlamada seklinde değişir.

Ticari ismi: "Xenotilapia Melanogenys" .

Yaşağıdı bölge : Tanganyika gölünün kumluk olan her bölgesinde bulunur.

Maksimum Büyüklük: Erkekler 6’’inç (15 cm) dişiler 5’’ inç (12-13 cm)

Cinsiyet değişiklikleri: Erkekler renkli gençler ve dişiler düz gümüş renkde. Erkekler kur yaparken, tutulduklarında ve uyandıkları saatlerde renklidirler.

Yaşama ortamları: Kumlu ortamlar. Bu balıklar çok hızlı hareket edip etrafa çarparlar; bu yüzden kendilerini kaya ve diğer süs eşyaları ile yaralayabilirler. Kum veya çakıl böyle bir yaralanmaya neden olmaz ve yumurtlama için iyidir. Yalnız ilginçdir ki kum çok temiz tutulmalı ancak bu şekilde yumurtlamaları sağlanabilir. 1-2 inch (2-5 cm) kum kullanılması daha doğru olur; daha fazla kalınlık yapılaması uygundur. Alt kum tabakası cok derinse kolayca kirlenebilir.

Gıdaları: Doğal ortamlarında kumda bulunan omurgasızları kumdan süzerek yerler; fakat tutulduklarında ise ne verilirse yiyebilirler.Kuru gıdaları kabul ederler. Genellikle protein ve vitamin değerleri yüksek etli besinleri tercih ederler.

Davranış şeklileri: Çok sakin cichlid'lerdir. İncelikli kur yapma töreni vardır.

Yaşam şekilleri: Diger balıklara agresif değillerdir. Bu nedenle bu türün sakin olan erkekleri icin uygun tank bulmak kolay degildir. Korunmak ve renk göstermek ve hatta ölümden korunmak için. Sadece kendi cinslerinden oluşturulmuş akvaryumda tutulabilirler.Bu cins ile en iyi anlaşan balık yüksek ph değerine dayanan vatozlar'dır (pleco). Fakat diğer daha az kavgacı cichlid'ler ve beraber yaşayan türden tropik balıklar beraber tutulabilirler. Bu cinsler Cyprichromis (leptosama), Cyathopharnyx (furcifer) vb. Bu balıkları en az 1 metre uzunlukda olan bir akvaryumda üst tarafı sıkıca kapanmış (atlanmaması için) ve çok az süslenmiş (kaya vb.) bir akvaryumda bol kumlu olarak tutulabilinir. Çevre değişimlerine karşı çok hassasdırlar. (su, sıcaklık degisimleri ve çok fazla harekete karşı çok hassatırlar) Kötü su kalitesini sevmezler, beyaz benek e hole in the head (kafa ve gazlama üstünde açılan yara gibi bir hastalık) hastalıklarından etkilenirler. Taşınırken özel bir şekilde ve dikkatlice yapılmalıdır.

Üretim bilgileri: Polygamous mouthbrooder. (Yumurtaları ağızda kuluçka yaparlar ) Yavrularını korunmaz ve hemen akvaryum içerisinde yenirler. Eğer yavrular tutularak ayrı bir akvaryuma bırakılırlarsa çok hızlı büyür ve gelişirler. Günde 2-3 defa beslenmelidirler. Su kalitesi ve beyaz benekten'den çok çabuk etkilenirler. Çok temiz suda büyütülmelidirler. Cinsiyet olgunlaşması gözlenmesi için bir sene geçmesi gerekmektedir.

Yorumlar: Mevcut en egzotik ve büyüleyici cichlid'lerdendir. Biraz fazla ilgi ve efor onlar mutlu etmeye yetecektir.
Ve… Birgün herkes ɑnlɑr, sevdiğinin kıymetini… Amɑ gidince, Amɑ bitince, Amɑ ölünce… Kısɑcɑ; İş işten geçince!

çelik kapı çeyiz

Cevapla

“Tanganyika Cichlidleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir