KARDEŞ KISKANÇLIĞI

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Eceeee
Rep Gücü
Rep Gücü
Mesajlar: 3062
Kayıt: 15 Ağu 2008, 01:43
Konum: Pasifik Okyanusu'nda :)
İletişim:

KARDEŞ KISKANÇLIĞI

Mesaj gönderen Eceeee » 08 Eki 2008, 16:47

KARDEŞ KISKANÇLIĞI
Resim


SORU
------------------------------------------------------
Eşim ve ben son zamanlarda kızımızın davranışlarından endişe duymaya başladık. Kızım 6 yaşında. Birde 2,5 yaşında bir oğlumuz var. İlk başlarda kıskanma azdı. Ancak şimdi sanıyorum çok arttı. Artık kontrol edemiyoruz.

Son zamanlarda söylediği bazı sözler bizim endişemizi arttırdı. Bu sözler;

“Artık beni sevmiyorsunuz. Keşke ben doğmasaydım. İlk önce kardeşim doğsaydı” veya
“Ben keşke ölseydim. Zaten kardeşimi sevdiğiniz için sadece o doğsaydı.”

Bu sözler sıklık kazandı ve biz bunu farkedip ona ilgimizi daha fazla arttırdığımızda isteklerinin önüne geçemiyor ve hatta bazı imkansız isteklerini yapmadığımız için tekrar aynı duruma geri dönüyoruz. Acaba çocuğumuzun psikolojisi bozuldumu yada bu yaşından kaynaklanan (5-6 asi yaş dönemi dediğimiz) durum mu söz konusu?

Geçici olduğunu ümit ediyoruz ancak bazı tehlikelerde olabileceğini düşünmeye başladık. Örneğin ailesinden yeteri kadar ilgi görmeyen çocuklar sevgi ve ilgiyi dışarda aramaya başlar ve bu ilgi aradığı insanlar kötü amaçlı insanlarda olabilir. Yada kendisine veya kardeşine zarar verme eğilimi olabilir mi? Her türlü olasılığı düşünmeye başladık ve endişe duyuyoruz.

Ne yapabiliriz.
Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Saygılarımla,


CEVAP
------------------------------------------------------
BÜTÜN YAŞAMI BOYUNCA SAHNEDE MERKEZİN MUTLULUĞUNU YAŞAYAN BİR ÇOCUK İÇİN SAHNEYİ ÇALAN BİR KİŞİNİN ÇIKAGELMESİ ÜZÜCÜDÜR.
DOLAYISIYLA ÇOCUĞUNUZLA ARANIZDA YAŞADIĞINIZ DURUMLAR ANLAŞILABİLİR OLAYLARDIR.BU DÖNEMLER ÇOCOĞUNUZLA İLİŞKİ KURMANIZIN EN ZOR OLABİLECEĞİ VE SİZE EN FAZLA GEREKSİNİM DUYDUĞU DÖNEMLERDİR.SİZE BÜ DÖNEM İÇİN VERECEĞİM ONERILER;
ÇOCUĞUNUZUN OLGUN DAVRANIŞLARINI TAKTİR EDİN ÖRNEĞİN AYAKKABILARINI KENDİ BAĞLADIĞINDA,EV İŞLERİNE YARDIMCI OLDUĞUNDA BAŞARILARINI ÖVÜN,BÜYÜK ÇOCUĞUNUZUN KÜÇÜK ÇOCUĞUNUZUN BAKIMIYLA İLGİLİ KONULARDA SİZE KATILMASINA İZİN VERİN,KÜÇÜK ÇOCUĞUNUZUN ABLASININ ŞEVKATİNE İHTİYACI OLDUĞUNU, ONUN ABLASI OLARAK ONU HER ORTAMDA KORUMASI GEREKTİĞİNİ ONA ZAMAN ZAMAN HATIRLATIN.ÇOCUKLARINIZ ARASINDA ASLA KARŞILAŞTIRMA YAPMAYIN
UFAK ÇOCUĞUNUZ.SİZ VE DİĞERİNİNDE İÇİNDE BULUNACAĞI ETKİNLİKLER PLANLAYIN ÇOCUĞUNUZA KÜÇÜK KARDEŞİNİ EĞLENDİRMESİ KONUSUNDA YETKİLER VEREREK EGOSUNU DESTEKLEYİN VE ABLALIK GÜDÜLERİNİ GELİŞTİRİN (SİZİN GÖZETİMİNİZ ALTINDA)ÇOCUĞUNUZUN HER İSTEDİĞİNİ YERİNE GETİRME ÇABALARI YERİNE BU YÖNTEMLE HAREKET ETMENİN FAYDASINI GÖRECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORUM.
" düş uçacak bahara doğru "

Cevapla

“Çocuk Sağlığı ve Bakımı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir