TOPAL OSMAN OLAYI

Cevapla
Kullanıcı avatarı
moments
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 5033
Kayıt: 14 Ağu 2008, 19:14
Konum: Almanya
İletişim:

TOPAL OSMAN OLAYI

Mesaj gönderen moments » 19 Kas 2008, 21:10

Osman Ağa fikirleriyle, canıyla, malıyla, adamlarıyla ve herşeyi ile Mustafa Kemal'in yanındaydı. O'nun için canını vermeye her an hazırdı. Mustafa Kemal'e ve O'nun hareketine engel olmak isteyen ve O'nun muhalif gördüğü herkes, Osman Ağa'nın en büyük düşmanıydı.

Osman Ağa, Kurtuluş Savaşı cephelerinde ve savaş dönemindeki isyanların bastırılmasında önemli kahramanlıklar gösterir. Savaş sonrası Osman Ağa, artık yarbay rütbesi ile Meclis Muhafız Birliği'nin komutanı olmuştur. Yarbay Osman Ağa, Millet Meclisi'nde kendisine ayrılan özel kısımda silahlı adamları ile oturmakta ve oturumları dikkatle izlemektedir.

Birinci TBMM kurulup çalışmalar başlayınca çeşitli konuların tartışılmasında Meclis üyeleri arasında görüş ayrılıkları belirmeye başlar. Meclis iki gruba bölünür. Mustafa Kemal'in etrafında oluşan gruba ''Birinci Grup'', Mustafa Kemal'e muhalif olanların oluşturduğu gruba da ''İkinci Grup'' denmektedir. İkinci gruptaki milletvekillerinin büyük çoğunluğu, Saltanat ve Hilafet taraftarı muhafazakar fikrin temsilcileridir. İkinci grup üyelerinin başta gelenlerinden olan Ali Şükrü Bey, ısrarlı bir Hilafet taraftarıdır.

Ali Şükrü ile Mustafa Kemal'in bir araya geldikleri son Meclis toplantılarından birinde durum oldukça gerginleşmiş, Birinci Grup ve İkinci Grup üyeleri birbirlerinin üstlerine yürümüşlerdir. Hatta Mustafa Kemal, eli cebinde kürsüden inerek ikinci Grup lideri Ali Şükrü'nün üstüne yürüyerek, ''Memleketi zarara sokuyorsunuz. Amacınız nedir?'' demiştir.

Bu olaydan sonra Ali Şükrü Bey aniden kaybolur. Birkaç gün sonra Ali Şükrü'nün cesedi Çankaya tarafında Mühya Köyü yakınlarında toprağa gömülü olarak bulunur. Bu olayın sorumlusu olarak görülen Osman Ağa, Meclisteki İkinci Grubun baskıları sonucu cezalandırılmak istenir. General İsmail Hakkı Tekçe komutasındaki Muhafız Taburu, Osman Ağa'nın kaldığı evi sarar. Osman Ağa, '' İkinci Grubun'' Meclis'e hakim olduğunu ve ihtilal yapıldığını düşünerek askerlerle çatışmaya girer ve öldürülür.

Yine Meclis'teki İkinci Grubun baskısıyla Topal Osman'ın ayağından asılmış cesedi, Ulus Meydanı'nda günlerce ipte sallandırılır.
Ve… Birgün herkes ɑnlɑr, sevdiğinin kıymetini… Amɑ gidince, Amɑ bitince, Amɑ ölünce… Kısɑcɑ; İş işten geçince!

çelik kapı çeyiz

Cevapla

“TARTIŞMA MEYDANI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir