" Güneydoğu' yu BOP değil GAP kalkındırır.."

Cevapla
Kullanıcı avatarı
moments
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 5033
Kayıt: 14 Ağu 2008, 19:14
Konum: Almanya
İletişim:

" Güneydoğu' yu BOP değil GAP kalkındırır.."

Mesaj gönderen moments » 19 Kas 2008, 21:21

Resim
“Güneydoğu’yu BOP değil GAP kalkındırır”

Bölgedeki sulama projelerini yıllardır engelleyen güçlerin arkasından AB, ABD ve İsrail lobisi çıktı..

CHP Genel Başkan’ı Deniz Baykal’ın “Güneydoğu’yu BOP değil GAP kalkındırır. 1,5 milyon hektarlık toprak sulanmayı bekliyor” çıkışı, bölgedeki tarım ve sulama projelerinin bugüne kadar neden bir türlü tamamlanamadığı sorusunu yeniden gündeme getirdi.

57. HÜKÜMET’in Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, GAP’ta, sulama projelerinin senelerdir İsrail, ABD ve AB ülkeleri tarafından engellendiğini belirtti. Bakanlığı döneminde konunun üzerine gittiğini anlatan Gökalp, “Ama karşıma sürekli derin bir sessizlik çıktı” dedi.

Gizli el GAP’ta yatırımlara izin vermiyor

1980’de başlanan GAP’ta tarım ve sulama yatırımları yıllarca engellendi. Eski Tarım Bakanı Göklap, “Bakanlar Kurulu’na bir çok proje getirdim. Karşıma derin bir sessizlik çıktı” dedi

Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) gerçekleşmesi için Güneydoğu Anadolu bölgesinin kalkınmasını yıllardır engelleyen dış güçler, AKP iktidarı da dahil pek çok hükümetin GAP’ta tarım ve sulama hamlesi yapmasına engel oldu. Şimdi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bu duruma karşı savaş açtı. Baykal’ın başlattığı bu hamle, eski Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp tarafından da “desteklenmesi gereken çok önemli bir teşebbüs” olarak değerlendirildi. Güneydoğu’da 1,5 milyon hektarlık toprak 28 yıldır sulanmak için GAP projesinin devreye girmesini beklerken, “kimliği belli olan dış güçler” yıllardır bunu engelledi. Proje kapsamındaki enerji yatırımlarının yüzde 90’ı tamamlanırken, tarım ve sulama yatırımlarının yaptırılmaması için büyük bir gayret sarf edildi. Çeyrek yüzyılı aşkın sürede tarım ve sulama yatırımlarının sadece yüzde 12’lik bir bölümü tamamlandı. Şimdi bu oyuna dur demek için yeni bir hamle başlatan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, siyasetçilerin yanısıra, konuyla ilgili çalışması olan akademisyenlerin, konunun uzmanı bürokrat ve teknokratların, ilgili kuruluşların temsilcilerinin bulunacağı bir GAP komisyonu kuruyor.

Gökalp: Her konuda engellendim

Baykal’ın yaptığı bu hamleyi takdirle karşılayan eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp ise, GAP’ta tarım ve sulama projelerinin sadece bu dönemde değil, yıllardır başta İsrail, ABD olmak üzere Batılılar tarafından engellendiğini belirtip, “Benim bakanlık yaptığım 57. hükümette de bu konudaki her türlü girişimim engellendi” dedi. Su Konseyi Kanunu çıkarılması, kapatılmış olan Toprak-Su Genel Müdürlüğü’nün tekrar kurulması gibi yaptığı birçok hayati çalışmanın, Bakanlar Kurulu’nda itibar görmediğini belirten Gökalp, “Karşıma sürekli derin bir sessizlik çıktı” diyerek, hükümetler üzerindeki “gizli el” e dikkat çekti. GAP Yüksek Kurulu’nu yıllarca Tarım Bakanı’na kapalı tutan zihniyete karşı savaştığını ancak bunu değiştiremediğini belirten Gökalp, “Bu bölgedeki tarım yatırımları için aslında krediye bile ihtiyaç yoktur. Burası sulandığında vereceği ürün yılda bir milyar doları aşar. Kendi yatırımlarını kendi besler. İnsanlar işe, aşa kavuşur. Güneydoğu bölgesi yemyeşil olur” dedi. (Not: GAP Yüksek Kurulu’na Tarım Bakanı’nın da dahil edilmesi ancak, Gül Hükümeti döneminde çıkarılan bir kararname ile 2002 yılında gerçek-leşti)

Gözlerini Erzurum’a kadar diktiler!

Yıllarca GAP’ın özellikle tarım ve sulama yatırımları hamlesine karşı çıkan İsrail ve ABD’liler, bu projenin kredi almaması için de ellerinden geleni yaptılar. GAP İdaresi Başkanlığı’na getirilen Dr. Olcay Ünver, bu görevi tam 13 yıl boyunca sürdürdü. Ta ki Abdüllatif Şener tarafından görevinden alınana kadar... Ünver, başta İsrail ve ABD olmak üzere batılı ülkelerin dikkatini GAP’a çekmek için her türlü gayreti göstermişti. 1998 yılıyla ilgili GAP İdaresi’nin yayınladığı “Güneydoğu Anadolu Projesi’nde Son Durum” adlı kitapçıkta bile bu hemen anlaşılıyor. Sadece 6 ayda bile (1998’in 2. yarısı) içinde çoğunluğunu İsrailliler’in, Amerikalılar’ın ve Avrupalılar’ın oluşturduğu tam 28 yabancı heyet, o zamanki başkan Olcay Ünver tarafından GAP topraklarında gezdirilmişti! Peki ya sonuç?... Sonuçta, Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye akıl almaz bir dayatma çıktı: “Şayet birliğe katılırsan, Fırat ve Dicle havzasına giren bölgelerde suların idaresi senin elinden alınacak ve içinde AB ve İsrail’in olduğu bir konsorsiyuma verilecek” Eski Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, böyle bir isteğin kabul edilmez olduğu konusunda kamuoyunu şöyle uyarıyor: “Fırat ve Dicle’nin toplandığı suların havzası sadece Şanlıurfa veya Mardin’le sınırlı değildir. Kuzeyde Erzurum Palandöken Dağı’na kadar uzanır bu sınır. ’Suların idarisi’ne demek? Bu, Palandökenden itibaren, idareyi onların eline vermektir.Ayrıca bu konsorsiyumda İsrail’in işi ne? Bu ülke Avrupa Birliği’nde midir? Belli ki ABD’nin AB’ye baskısıyla bu şart Türkiye’ye dayatılmaktadır. Bu şart asla kabul edilemez.” GAP’ta yapılacak en büyük iki hamleden biri enerji, diğeri ise Tarım ve sulama idi. Aradan geçen 28 yıl içinde enerji yatırımlarına gerekli krediler bulunup, yatırımların yüzde 90’ı gerçekleştirilmişken, “Tarım ve sulama” hamlesine her zaman para bulunamadı ve sadece yüzde 12’lik bir yatırım gerçekleşti. Hüsnü Yusuf Gökalp, bu yatırımların da hatalı yapıldığını söyleyip, “tarlaların yanından geçen kanallar var ama tarlaya su verilemiyor. Yani yapılan bu yüzde 12’lik yatırım bile bir işe yaramıyor” dedi.

Baykal: 1,5 milyon hektar sulanmayı bekliyor

“Güneydoğu’yu BOP değil GAP kalkındırır” parolasıyla yola çıkan Baykal yaptığı açıklamada, “GAP projesinin enerjiyle ilgili yatırımları büyük ölçüde gerçekleştirildi. Ama maalesef halkın konumunu doğrudan etkileyecek olan tarımsal sulamaya yönelik yatırım bölümü tamamen ihmal edildi. 1,5 milyon hektarlık toprak sulanmayı bekliyor. 1,5 milyon hektar arazi Güneydoğu Anadolu’da sulanırsa Türkiye’nin tarımsal üretimi katlanır. Pamuk, buğday, mısır, pancar, meyve, sebze dahil, her alanda çok büyük bir atılım yapılır, yoksullukta, işsizlikte yenilir” dedi.

AKP iktidarını, “GAP’ın sulama projesini dondurmak, rafa kaldırmak” la suçlayan Baykal, açıklamasına şöyle devam etti: “Türkiye’nin derhal bu projeyi buzdolabından çıkarması lazımdır. Bu proje en çok ihmal edilen, ama en çok ihtiyaç duyulan bir projedir. O nedenle GAP projesine hayatiyet kazandırmak için komisyon kuruyoruz.”

Suyu GAP’a vermedi, dünyaya verecek!


GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin 13 yıl boyunca başkanlığını yapan Dr. Olcay Ünver, o yıllar içerisinde yabancı heyetlere GAP’ı tanıtmak için büyük bir çaba harcamıştı. Şimdi yeni görevinde bu dostlukların semeresini görüyor.

Suyu engelleyen GAP Başkanı ödüllendirildi!

Güneydoğu bölgesinin ve yöre halkının gelişmemiş kalmasını, BOP’un (Büyük Ortadoğu Projesi) gerçekleşmesi için gerekli bulan ve yıllardır bu bölgenin kalkınmaması için çabalayan dış güçler, Abdüllatif Şener tarafından görevden alınan Olcay Ünver’e hemen sahip çıktı..Önce ABD’nin Ohio Kent State Üniversitesinde iş bulan Olcay Ünver, bu yılın Haziran ayında da Birleşmiş Milletler’e transfer oldu. Hem de “Dünya Su Değerlendirme Programı” nın başına getirildi!.. GAP’ı yıllarca susuz bırakan, projeleri hayata geçirmeyen başkana, dünyanın suyu emanet edildi. Hüsnü Yusuf Gökalp, Olcay Ünver’in görev yaptığı 13 yıl boyunca tarım ve sulama konusunda hiçbir şey yapmadığını söyleyip, “Ben bir ziraat profesörü ve tarım bakanı olarak onun bir başarısını görmedim” diye konuştu. GAP’ta “görünürde” su ve sulama konusunda başarısız görünen bir kişinin, BM’de “Dünya Su Değerlendirme Programı” nın başına getirilmesi, akıllara “bu görünürdeki başarısızlık, aslında birileri için başarı mıydı?” sorusunu gündeme getirdi. Gökalp’e bunu sorduğumuzda, o da kişisel fikrini şöyle belirtti: “Sonraki gelişmelerden de anlaşıldığına göre, onun görevi, tarım ve sulama yatırımlarını engellemekti. Bunu da başardı. Ne zaman tarım yatırımları gündemde önem kazandı, hemen uluslar arası bir yerin başına getirildi. Hem de su yönetiminin!”
Ve… Birgün herkes ɑnlɑr, sevdiğinin kıymetini… Amɑ gidince, Amɑ bitince, Amɑ ölünce… Kısɑcɑ; İş işten geçince!

çelik kapı çeyiz

Cevapla

“TARTIŞMA MEYDANI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir