Dua okuyarak fakirlikten kurtulmak

Cevapla
Kullanıcı avatarı
moments
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 5033
Kayıt: 14 Ağu 2008, 19:14
Konum: Almanya
İletişim:

Dua okuyarak fakirlikten kurtulmak

Mesaj gönderen moments » 02 Eyl 2009, 23:13

Dua okumakla fakirlikten kurtulmak
Dua okuyarak fakirlikten kurtulmak

Sual: (Şu duayı okuyan fakirlikten kurtulur) deniyor. Dua okumakla fakirlikten nasıl kurtulunur?
CEVAP
Dinimiz çalışarak kazanmayı emretmektedir. Hazret-i Ömer (Çalışın kazanın çalışmadan rızık beklemeyin! Allahü teâlâ gökten para yağdırmaz) buyurdu. Hazret-i Lokman Hakim de (Çalışmayıp muhtaç olanın dini ve aklı noksandır) buyurdu.

Rızık için endişe etmemeli! Kur'an-ı kerimde (Her canlının rızkı Allah’a aittir) buyuruldu. (Hud 6) Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(En güzel rızık helale harama dikkat edilerek alın teri ile kazanılandır.) [Nesai]

(İbadet on kısımdır dokuzu çalışıp helal kazanmaktır.) [Deylemi]

(Rızık için üzülme takdir edilen rızık seni bulur.) [İsfehani]

(Çalışıp kazanmak her müslümana farzdır.) [Taberani]

(Çalışmayıp kendini sadaka isteyecek hale düşüren 70 şeye muhtaç olur.) [Tirmizi]

(Ana-babaya evlada bakmak kimseye muhtaç olmamak için çalışmak cihaddır.) [İ.Asakir]

(İhtiyacını halka açan ihtiyaçtan kurtulamaz. Allah’a arz eden ihtiyaçtan kurtulur.) [Hakim]

Şu duayı okuyan fakirlikten kurtulur demek o dua kabul olmuşsa ona bir çalışma kapısı açılır veya ummadığı yerden rızka kavuşur demektir. Hastalığı için dua eden de şifaya sebep olan ilaca veya başka bir sebeple sıhhate kavuşur. Çalışmak rızkı artırmaz. Rızkı veren Allahü teâlâdır. Çalışmak sebebe yapışmaktır. Sebeplere yapışmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ömrüm uzun rızkım bol olsun diyen akrabasını ziyaret etsin görüp gözetsin!) [İ. Ahmed]

(Sabah uykusu rızka manidir.) [Beyheki]

(Allah korkusunu sermaye edinen rızka ticaretsiz ve sermayesiz kavuşur. Kur'an-ı kerimde "Kim Allah’tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder ve rızkını ummadığı yerden gönderir" buyuruldu.) [Talak 2 3 - Taberani]

(Eve girerken "İhlas" suresini okuyan fakirlik görmez.) [T.Kurtubi]

(Sıkıntıya düşen veya borçlanan bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

(Günde yüz kere La ilahe illallah el-melikül hakkul mübin Muhammedün Resulullah sadikul vâdil emin diyen fakirleşmez zenginleşir kabirde kendisine yoldaş olur Cennetin kapısını da açmış olur.) [Hatib]

(Rızka kavuşan çok hamd etsin! Rızkı azalan istiğfar etsin!) [Hatib] (Hamd; "Elhamdülillah" İstiğfar; "Estağfirullah" demektir. İstiğfar etmek günahların affına sebep olan iyilikleri yapmaktır.)

Çocuklarının geçimi için sıkıntı çeken birine Peygamber efendimiz (Neden istiğfar etmiyorsun? Ben günde yüz defa istiğfar ederim) buyurdu. Hasan-ı Basri hazretlerine kıtlık fakirlik çocuksuzluktan şikayette bulunuldu. Hepsine de istiğfar etmesini söyledi. Sebebi sorulunca Nuh suresinden şu mealdeki âyet-i kerimeleri okudu:
(Çok affedici olan Rabbinize istiğfar edin ki gökten bol yağmur indirsin; size mal ve oğullar ile yardım etsin sizin için bahçeler ırmaklar versin.) [Nuh 10-12]

İstiğfar edileceği zaman yüz defa (Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh) demeli ve manasını düşünmelidir! Manası şöyledir: (Kendisinden başka ilâh bulunmayan hay kayyum ve azim olan Allah’a istiğfar eder günahlarıma pişman olup Ona sığınırım.) [Azim zatı ve sıfatları kemalde Hay ezeli ve ebedi bir hayatla diri olan Kayyum zatı ile kaim olan yarattığı her şeyi varlıkta durduran demektir.]

Borçtan kurtulmak için (Allahümme ekfini bihelâlike an haramike ve agnini bi fadlike ammen sivâke) duasını okumalı.

Hadis-i şerifte (Ya Muaz şu duayı okursan dağ gibi borcun olsa da Allah ödetmeyi nasip eder) buyuruldu. Al-i imran suresinin 26. âyeti okunduktan sonra şu dua okunur: Ya Rahmâneddünyâ vel âhireti ve rahimehümâ tu’ti minhümâ mâ teşâü ve temne’u mâ teşâü ferhamni rahmeten tugni bihâ an rahmeti men sivâke. Allahümmekdi anni deyni. (Hakim)

Her türlü tedbire rağmen zengin olamayan da haline şükretmeli fakirliğe sabretmelidir. Çünkü hadis-i şerifte (Fakirlik dünyada kusur ise de ahirette süstür) buyuruldu. Bir kişi "Ya Resulallah! Vallahi seni seviyorum" dedi bunu üç kere tekrar etti. Resulullah efendimiz ona (Beni seven fakirlik için bir zırh hazırlasın. Çünkü beni sevene fakirlik dağın tepesinden inen selden daha süratli gelir) buyurdu.

Mal ne kadar çok olursa hesabı vardır haramdan kazanılmışsa azabı vardır. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(O gün size verilen her nimetten sorguya çekileceksiniz.) [Tekasür 8]

Sual: Peygamber efendimizin Eshab-ı kiramdan Ebu Ümâme hazretlerine dertten ve borçtan kurtulması için öğrettiği bir dua varmış. O dua nasıl?
CEVAP
Eshab-ı kiramdan Ebu Said Hudri hazretleri anlatıyor:
Resulullah efendimiz bir gün mescide girdi ve Ensar’dan Ebu Ümâme’ye rastladı ve kendisine (Yâ Ebâ Ümâme! Ne diye namaz vaktinin dışında seni mescitte oturur halde görüyorum?) diye sordu. Ebû Umâme (Beni saran dertler ve borçlar yüzünden yâ Resûlallah) dedi. Resulullah (Sana bir duâ öğreteyim bunu okuduğun zaman Allah derdine devâ verir borcunu ödettirir. Sabah ve akşam bu duâyı oku) buyurdu. Dua şöyledir:

(Allahümme innî eûzü bike minel-hemmi vel-hazen ve eûzü bike minel-aczi vel-kesel ve eûzü bike minel-cübni vel-buhl ve eûzü bike min galebetid-deyni ve kahrir-ricâl.)
[Yâ Rabbi kederden dertten âcizlikten tembellikten korkudan cimrilikten borcumu ödeyememekten ve insanların kahrından sana sığınırım!]

Ebû Umâme hazretleri buyurdu ki:
(Bunu okudum Allahü teâlâ derdimi giderdi borcumu da ödetti.) [Ebu Davud]
Ve… Birgün herkes ɑnlɑr, sevdiğinin kıymetini… Amɑ gidince, Amɑ bitince, Amɑ ölünce… Kısɑcɑ; İş işten geçince!

çelik kapı çeyiz

Cevapla

“Dini Konular / Dini Hikayeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir